Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)  dzięki składowi bogatemu w związki biologicznie czynne uważana jest za jedną z najcenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii. W modelach in vitro i in vivo wykazano jej właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antyagregacyjne, hipoglikemiczne oraz hipocholesterolemiczne (obniża poziom cholesterolu). Badania prowadzone w ostatnich latach wskazują na możliwość wykorzystania pokrzywy zwyczajnej w chemoprewencji, leczeniu cukrzycy, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego oraz schorzeń urologicznych. Każda część rośliny ma inne właściwości a korzeń pokrzywy najlepiej wpływa na męski układ rozrodczy. Podwyższa ona również poziom wolnego testosteronu we krwi poprzez hamowanie wiązania się testosteronu z białkami SHBG. Pokrzywa obfituje w witaminy i minerały. Zawartość witaminy C to, aż 600 mg w 100 g. Ponadto zawiera witaminy B1, B2, niacynę i beta-karoten, minerały i mikroelementy takie jak: wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, magnez, miedź, kadm, selen , chrom, mangan, cynk; kwasy tłuszczowe, aminokwasy, błonnik i liczne związki fitochemiczne. Korzeń pokrzywy zawiera dwa razy więcej żelaza  iż liście tj. 673 m/kg suchej masy).

Korzenie pokrzywy pozyskiwane są jesienią lub wczesną wiosną. Korzeń pokrzywy wykazuje właściwości diuretyczne, czyli wzmagających diurezę wody. Właściwość ta znalazła szczególne zastosowanie w leczeniu zaburzeń oddawania moczy towarzyszących przerostowi gruczołu krokowego (prostaty – BPH). Badanie in vivo oraz in vitro, wykazało że związki obecne w korzeniach i kłączach pokrzywy zwyczajnej poprawiają proces oddawania moczu u chorych na BPH oraz wpływają na opróżnienie pęcherza, zmniejszenie dolegliwości bólowych w trakcie oddawania moczu i obrzęku. Komisja Europejska oraz ESCOP zalecają stosowanie korzenia pokrzywy zwyczajnej w leczeniu pierwszego i drugiego stadium BHP. Wyciąg z korzenia pokrzywy podawany w ilościach 378-756 mg przyczynia się do zmniejszenia oddawania częstotliwości oddawania moczu zarówno w nocy jaki w dzień, zmniejszenia zalegania moczu oraz poprawia strumień moczu u 79,9 % badanych osób. Inne badania wskazują, że pacjenci z przerostem gruczołu krokowego w pierwszym i drugim stadium, którzy mieli podawane 600 mg ekstraktu z korzenia pokrzywy przez 9 miesięcy lub 1200 mg przez 6 miesięcy odnotowano znaczny spadek częstości oddawania moczu. Natomiast wzrost aktywnej formy testosteronu (5-alfa-DHT) stwierdzono przy wyższej dawce i dłuższym czasie stosowania. Istotnym jest również spadek poziomu białka SHGB wiążącego wolny testosteron. Również badania na zwierzętach potwierdzają korzystny wpływ na korzenia pokrzywy i wykazują jej antyandrogenny efekt, wykazano poprawę struktury jąder oraz zmniejszenie zmian histologicznych.
Nikotyna jest jednym z czynników zwiększających ryzyko przerostu prostaty. W badaniu na myszach wykazano, że podawanie ekstraktu z korzenia pokrzywy przez 28 dni wpłynęło ochronnie na jakość spermy oraz zmniejszenie negatywnego wpływu nikotyny.

Pokrzywa zwyczajna wykazuje nie tylko swoje działanie w sferze schorzeń urologicznych. Ma również działanie i przeciwzapalne i przeciwreomatoidalne. Zostały one potwierdzone zarówno w badaniach in vitro jak i in vivo. W grupie badanych cierpiących na: bóle dysków, bóle wywołane urazami mechanicznymi (zapalenie i naciągniecie ścięgien, ”łokieć tenisisty”, reakcje zapalne w kościach i stawach),  zauważono poprawę badanych czynników w stosunku do grupy kontrolnej. Wyciąg z korzenia pokrzywy zawiera inhibitory elastazy leukocytowej, cykooksogenazy oraz 5-lipooksygenazy dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzapalne. Pokrzywa ma również swoje zastosowanie przy zapaleniu stawów. Badania wykazały również korzystny wpływ na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Został potwierdzony pozytywny wpływ działania u osób chorych na cukrzycę jak i zdrowych. Preparaty z kłączy i korzeni pokrzywy obniżają poziom cholesterolu, lipidów i glukozy we krwi. Badania dowodzą że wyciągi z Urtica dioica L. wpływają na zwiększenie wydzielania insuliny.

NATURALNE TERAPIE WYKORZYSTUJĄCE KORZEŃ POKRZYWY:

  • PROGRAM NATURALNEJ HORMONALNEJ TERAPII ZASTĘPCZEJ – ANDROPAUZA

Nalewka z pyłku sosnowego: 1,5ml (3/8 łyżeczki) trzy razy dziennie – dostępna TUTAJ
Korzeń pokrzywy zwyczajnej: 1200 mg dziennie  – dostępny TUTAJ
Buzdyganek ziemny: 500 mg trzy razy dziennie – dostępny TUTAJ
Żeń-Szeń azjatycki/ koreański: ¼ łyżeczki dziennie – dostępny TUTAJ
Żeń-Szeń tienchi: 1/3 łyżeczki dziennie
Żeń-Szeń syberyjski (eleutrero): 1 łyżeczka dziennie dwa razy dziennie – dostępny TUTAJ

  • PROGRAM NATURALNEGO LECZENIA ŁAGODNEGO PRZEROSTU I ZAPALENIA PROSTATY

DO STOSOWANIA PRZEZ 3-12 MIESIĘCY

Korzeń pokrzywy: 300-600 mg dwa razy dziennie – dostępny TUTAJ
Palma sabałowa: 160 mg standaryzowanego ekstraktu dwa razy dziennie – dostępna TUTAJ
Pyłek żyta: 60 -120 mg dwa razy dziennie (zwłaszcza w przypadku zapalenia prostaty)
Kwasy tłuszczowe Omega-3: 1 łyżka stołowa oleju lnianego dziennie – dostępny TUTAJ
Cynk: 50 mg dziennie – dostępny TUTAJ