Pyłek żyta

Pyłek żyta – Secale cereale

W polskiej literaturze niestety na temat stosowania pyłku żyta przy zapaleniu prostaty jest niewiele, natomiast europejskie ziołolecznictwo z sukcesem stosuje pyłek tego zboża od około pięćdziesięciu lat. Schorzenia w jakich pyłek znajduje swoje zastosowanie to zapalenie prostaty, zapalenie stawów, zaburzenia gospodarki lipidowej. Pyłek w czystej postaci jest trudny do kupienia i komercyjnie występuje głownie w preparatach złożonych.
Liczne badania naukowe i próby kliniczne wykazały znaczące właściwości przeciwzapalne pyłku żyta, korzystnego wpływu na prostatę a także jego zdolności do normalizowania profilu lipidowego. Mechanizm działania polega na tym, ze substancje czynne pyłku hamują rozrost komórek prostaty zarówno tkanki gruczołowej jak i łącznotkanowo-mięśniowego zrębu. Większość badań prowadzonych jest przy stosowaniu preparatu Cerniltonem (skład: pyłek żyta, pyłek tymotki łąkowej, kukurydza). W kilku ślepych próbach klinicznych pod kontrolą placebo uzyskano subiektywną i obiektywną poprawę u 60-70% pacjentów z przerostem prostaty w II i III okresie zaawansowania, terapia była stosowana przez 4-6 miesięcy. W próbach klinicznych zakres dawki wynosił od 80-1500 mg dziennie
Zlecana dawka przyjmowania to 60-120 mg dwa lub trzy razy dziennie
Przeciwskazaniem do stosowania jest alergia na żyto.

W Polsce produktem podobnym jest Preparat Prostahit firmy Hepatica

Producent informuje o następujących właściwościach. Poprawia funkcjonowanie prostaty i przeciwdziała jej przerostowi u mężczyzn cierpiących na łagodny rozrost gruczołu krokowego. W wyniku długotrwałego stosowania powoduje skurczenie powiększonej już prostaty. Zmniejsza uczucie „zalegania” moczu w pęcherzu poprzez rozluźnienie mięśni gładkich przewodu moczowego i lepsze wydalanie. Łagodzi stany zapalne przewodu moczowego u mężczyzn Wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego i tzw. bezwiednego popuszczania moczu u kobiet. Posiada właściwości antyoksydacyjne i jest bardzo dobrze rokującym preparatem w badaniach nad zapobieganiem i leczeniem raka prostaty.

Statystyki pokazują, iż blisko 60% mężczyzn pomiędzy 40 a 59 rokiem życia cierpi na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Liczba ta wzrasta wraz z wiekiem. Powiększona prostata uciska przewód moczowy, co utrudnia oddawanie moczu, powoduje uciążliwe uczucie niepełnego oddania moczu, wymusza częstsze „wycieczki” do toalety, również w nocy, a może też spowodować zatrzymanie moczu i konieczność hospitalizacji. Zalegająca w pęcherzu uryna jest przyczyną namnażanie się bakterii, które powodują infekcje i stany zapalne przewodu moczowego i nerek. Podczas przeprowadzonych badań placebo podwójnej ślepej próby na 60 mężczyznach cierpiących na łagodny rozrost gruczołu krokowego, w grupie przyjmującej prostafil przez 6 miesięcy 69% chorych doświadczyło znacznie ułatwionego opróżniania pęcherza i ogólnej poprawy innych symptomów, w tym redukcji stanów zapalnych. Jednak to, co najbardziej zaskoczyło naukowców, to wyniki pomiarów prostaty przy pomocy ultrasonografu – u każdego z powyższych chorych przyjmujących Prostaphil²® znacząco zmniejszył się gruczoł krokowy! Co więcej, przeprowadzono cztery tego typu badania, i w każdym z nich potwierdzono znaczące skurczenie się prostaty u chorych objętych badaniem.

Jest to produkt najbardziej podobny do Cerniltonu a jego skład jest przedstawiony poniżej:

Składniki: Prostaphil-2  – hydrofilne i lipofilne ekstrakty z pyłków traw żyta (scale cereale) 92%, tymiotki łąkowej (phleum pratense) 5% i kukurydzy (Zea mays) 3%, hydroksypropylometyloceluloza (składnik otoczki kapsułki), substancje przeciwzbrylające: wodorofosforan wapnia, glukonian wapnia.

Porcja dzienna (3 kapsułki) zawiera 660 mg. prostaphilu-2 w tym 264 mg hydrofilnego ekstraktu i 13,2 mg lipofilnego ekstraktu z pyłków traw.