Testosteron

Jeden z najważniejszych hormonów w ciele mężczyzny, determinujący płeć, odpowiadający prawidłowe działanie układu rozrodczego, ilości i stanu plemników, potencji, poziomu libido, utrzymywaniu męskiej sylwetki, wpływający na owłosienie oraz skłonności do odkładania się tkanki tłuszczowej.Przez lata spadek poziomu testosteronu wiązano tylko z wiekiem i starzeniem się organizmu, jednak w dobie permanentnego stresu, żywności nasyconej estrogenami oraz pogonią za coraz bardziej idealnym ciałem problem z prawidłowym poziomem testosteronu pojawia się u coraz młodszych mężczyzn.

U mężczyzn wartości referencyjne poziomu testosteronu:

testosteron wolny: 174-902 pmol/l

testosteron całkowity: 12-40 nmol/l

Czym jest testosteron?

Testosteron jest hormonem płciowym czyli związkiem chemicznym występującym u mężczyzn, ale również produkowanym przez kobiety. Należy on do grupy androgenów i jest produkowany u mężczyzn przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach (95%) pod wpływem hormonu luteinizującego, a także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy (5%) oraz u kobiet przez jajniki i łożysko. O tym ile organizm potrzebuje testosteronu decyduje przysadka mózgowa kierowana przez podwzgórze. Wysyła ona sygnały do jąder, które są pobudzane do jego produkcji. We krwi tylko niewielka część testosteronu występuje w postaci wolnej 10%  reszta czyli 90%  jest nieaktywna i powiązana z białkiem transportowym SHBG (sex hormone binding globuline). Te 10% dociera do komórek zapewniając im prawidłowe funkcjonowanie. Testosteron jest produkowany przez mężczyzn od 9 tygodnia życia płodowego. Testosteron jest hormonem odgrywającym istotną rolę w kształtowaniu identyfikacji i psychoorientacji płciowej poprzez swój wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Testosteron odpowiada za szereg bardzo istotnych funkcji w organizmie mężczyzny:

  • Jak już zostało nadmienione wcześniej kształtuje płeć i cechy płciowe w życiu płodowym (warto tutaj wspomnieć, że jego niedobory lub całkowity brak na tym etapie u płodów męskich XY powoduje wady takie jak: obojnactwo rzekome męskie, zespół niewrażliwości na androgeny czy spodziectwo); rozwój najądrzy, nasieniowodów i kanalików plemnikotwórczych.
  • Wpływa na spermatogenezę
  • Ma wpływ na męskie cechy płciowe takie jak budowa ciała, owłosienie, zarost na twarzy, głos, typ budowy sylwetki.
  • Pobudza syntezę białek przez co ma wpływ na zwiększanie masy mięśniowej.
  • Zwiększa poziom libido
  • Pobudza rozwój gruczołu krokowego, zwiększa jego objętość (może prowadzić do przerostu) z tego względu stosowanie testosteronu powinno być pod regularną kontrolą poziomu PSA.
  • Zwiększa poziom cholesterolu we krwi (zatem teoretycznie zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic)

Poziom testosteronu w ciągu dnia

Najwyższy poziom testosteronu utrzymuje się od rana do południa. To godziny szczytowej formy fizycznej i intelektualnej, kreatywności, ale też skłonności do popadania w konflikty. Między 13:00 a 17:00 poziom hormonu spada. To najlepsza pora na pracę w zespole, bo wymaga umiejętności negocjacji, współdziałania. Po południu, między 17:00 a 19:00, poziom hormonu napędowego bardzo się obniża. Potrzebny jest czas na regenerację, wyciszenie. Około 21:00 testosteron znów się stabilizuje, co widać po przypływie energii, chęci do życia i podwyższeniu libido.

Wraz z wiekiem poziom testosteronu spada, ale ten proces jest bardzo indywidualny i uzależniony od wielu czynników takich jak: czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia, dieta, choroby. Średnio stężenie testosteronu całkowitego obniża się około 1% rocznie. Ponadto każdy mężczyzn ma charakterystyczne dla siebie prawidłowe stężenie testosteronu.

 

Podkreśla się związek między niedoborem testosteronu a ryzykiem zaburzeń metabolicznych (zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2 czy choroby układu krążenia), dowiedziono także, że chorzy z niskimi stężeniami testosteronu żyją krócej.

Poniższa grafika pokazuje korzyści z optymalnego poziomu testosteronu. Na naszej stronie możesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi problemów z wysokim oraz niskim poziomem testosteronu. Naturalne terapia przy użyciu ziół i suplementów pozwolą Ci na zoptymalizowanie jego poziomu w przede wszystkim bezpieczny i naturalny sposób -> czytaj więcej.