Mucuna Pruriens – L-DOPA

Mucuna Pruriens jest bogatym źródłem L-DOPA

Mucuna Pruriens to roślina z rodziny bobowatych, występująca dziko oraz uprawiana w całej strefie tropikalnej. Od tysięcy lat jest stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej (ajurwedzie) do leczenia wielu przypadłości. Składnikiem aktywnym rośliny jest L-DOPA czyli lewodopa, to aminokwas, z którego organizm wytwarza dopaminę. Pozyskuje się ją go głównie z owoców i nasion Świerzbca właściwego (Mucuna Pruriens). Współcześnie jest wykorzystywana do leczenia m.in. choroby Parkinsona, Alzheimera czy depresji. Te badania wykazały jej dodatkowe właściwości jak wzrost libido u przyjmujących go pacjentów. L-DOPA pobudza zarówno ośrodek erekcji jak i popęd seksualny przy jej regularnym stosowaniu.  Jego suplementacja przekłada się na większy poziom energii i motywacji oraz usprawnienie procesów poznawczych. Podstawowe korzyści to  wzrost energii i motywacji, zwiększenie zdolności poznawczych, poprawa nastroju, zwiększenie libido. L-DOPA obniża również poziom prolaktyny. Wysokie stężenie prolaktyny może prowadzić do nowotworów przysadki mózgowej, które mogą powodować bóle głowy, upośledzenie wzroku. L-DOPA (lewodopa) to naturalny aminokwas, prekursor trzech kluczowych neuroprzekaźników: dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Dopamina nie przekracza bariery krew-mózg, za to L-DOPA robi to z łatwością. Enzym, który przetwarza lewodopę (tzw. dekarboksylaza aromatycznych L-aminokwasów), znajduje się nie tylko w mózgu, ale również w układzie trawiennym. Dlatego wskazane jest przyjmowanie jej z inną substancją (np. EGCG lub kwercetyną), która powstrzyma wcześniejsze zmetabolizowanie lewodopy i umożliwi jej przeniknięcie z układu pokarmowego do krwi a następnie do mózgu. Tam L-DOPA może już zostać bezpośrednio przetworzona w dopaminę.

L-DOPA działa szybko. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po niespełna godzinie od przyjęcia. Jej poziom również szybko spada i po 2 – 3 godzinach całkowicie znika z organizmu. Wraz z trwaniem suplementacji zwiększa się tolerancja organizmu na lewodopę. Ponadto obfite i regularne dostarczanie prekursora może ograniczyć naturalną produkcję dopaminy w mózgu. Z tego względu należy stosować okresowe przerwy (co kilka tygodni) w przyjmowaniu tego aminokwasu. Również wprowadzenie na każdy tydzień 1-2 dni wolnych od suplementacji pomaga organizmowi zachować równowagę i czerpać długotrwałe korzyści z lewodopy.

Przeciwskazania: Wysokie dawki mogą spowodować wzrost ciśnienia tętniczego, zwłaszcza w skojarzeniu z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). Osoby z nadciśnieniem powinny stosować samokontrolę i zażywać pod kontrolą lekarza. Przedawkowanie może prowadzić do samoistnego, długotrwałego i bolesnego wzwodu prącia.

L-DOPA zawarta jest również w warzywach strączkowych jak bób czy fasola mucuna. Zaleca się spożywanie tych warzyw w ilości 200-400 g trzy razy w tygodniu lub częściej.

SUGEROWANY SPOSÓB UŻYCIA:

1-5g dziennie, 1 łyżeczka to około 2 g produktu

Suplementy zawierające Mucunę Pruriens – SMherbs tutaj