Andropauza– mityczna przypadłość, wymówka dla ekstrawaganckich zachowań, depresji, braku chęci i motywacji do działania, obniżanie przywódczych możliwości czy może realny problem dotykający mężczyzn w średnim wieku?
Kobiety walczyły o badania naukowe i rozpowszechnienie problemu ich wahań hormonalnych trakcie całego życia. Mają wahania w zakresie miesięcznym czyli w zakresie ich cyklu owulacyjnego – nazwane jako PMS, w trakcie ciąży, połogu, mają menopauzę i wiele innych. A przecież hormony ma zarówno żeńska jak i męska strona populacji, podlegają ciągłym wahania w zależności od wieku, pory dnia, sytuacji, stanu chorobowego czy innych czynników. Organizm sam reguluje wytwarzanie i ich wydzielanie w zależności od chwilowej potrzeby. Skupmy się na hormonach płciowych bo tutaj obserwuje się znaczne równice w przypadku płci. Pozostałe hormony funkcjonują bardzo podobnie ponieważ przysadka, trzustka, tarczyca, przytarczyce, nadnercza mają podobną budowę w przypadku kobiet i mężczyzn a ich funkcje są takie same. Kobiety i mężczyźni mają zarówno androgeny jak i estrogeny z tym, że przewaga jednej z grup determinuje cechy konkretnej płci. Androgeny takie jak ( testosteron, androstendion, androstendiol, DHT, DHEA, DHEAS) są w przewadze u mężczyzn natomiast u kobiet dominują estrogeny ( estradiol, progesteron – formalnie nie zaliczany do estrogenów, estron, estriol, 16-alfa-hydroksyestron). Z biegiem lat i wchodzeniu w wiek średni u mężczyzn gospodarka hormonalna staje się zaburzona i ilość androgenów spada na rzecz żeńskich estrogenów.
Prekursorem wszystkich hormonów tak męskich jak i żeńskich jest cholesterol który jest przekształcany do pregnenolonu i 17-alfa-hydroksypregnenolonu. Organizm mężczyzny produkuje hormony płciowe głownie w jądrach, nadnerczach z czego 95% pochodzi właśnie z jąder. Wydzielanie testosteronu trwa przez całe życie, można jednak zauważyć trzy wyraźne skoki. Pierwszy jeszcze w fazie płodu w drugim trymestrze ciąży, następny skok po urodzeniu w około 6 miesiącu życia po czym w następnych 6 miesiącach obniża się prawie do poziomu zerowego. Ten wzrost niezbędny jest do formowania się prostaty. Trzeci skok rozpoczyna się między 10-11 rokiem życia i trwa nieprzerwanie do 18 lat i osiąga poziom maksymalny i stabilizuje się. Stabilny jego poziom utrzymuje się średnio do 45 roku życia po czym systematycznie obniża się w kolejnych latach.
Poniższa grafika obrazuje spadek testosteronu na przestrzeni lat.
Ponieważ poziom testosteronu całkowitego, który oznacza się w badaniach pozostaje stały nawet po 45 roku życia a płodność zostaje utrzymana dolegliwość zwana andropauzą jest negowana pomimo zgłaszania objawów przez mężczyzn i odczuwania przez nich skutków. Objawy nie są tak dokuczliwe i widoczne jak w przypadku menopauzy (jak chociażby zatrzymanie miesiączki) i dlatego są bagatelizowane. Są jednak metody na określenie czy stan andropauzy istnieje. Mianowicie o ile stężenie testosteronu całkowitego po 45 roku życia może być względnie stałe to stężenie testosteronu wolnego jest znacznie obniżone, ponadto można zaobserwować dynamiczne zmiany proporcji między androgenami i estrogenami. Postępująca z wiekiem utrata wolnego testosteronu odbija się na męskiej psychice i ciele. Należy pamiętać, że cała męskość opiera się na działaniu nanogramowych ilości testosteronu w życiu płodowym a potem równie śladowe ilości na całym etapie życia. Po przekroczeniu wieku średniego ilości te stają się coraz mniejsze wraz ze wzrostem ilości hormonu żeńskich. W związku z tym, czy możemy się dziwić, że czterdziesto- i pięćdziesięciolatkowie przestają czuć się sobą? Zjawiska te są oczywiści fizjologiczne, mają płynny i indywidualny charakter. Na szybkość i intensywność tych zmian ma wpływ wiele czynników: genetyka, ogólny stan zdrowia, czynniki środowiskowe, dieta, styl życia, poziom stresu i wiele innych. Należy pamiętać, ze ten stan to nie jest równia pochyła a jedynie przejście w nowy stan w którym należy się odnaleźć i odpowiednio podejść do nowego dbania o męskość.
NATURALNA HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA DLA MĘŻCZYZN CZYLI FITOANDROGENY
Zaburzenia równowagi hormonalnej dotyczą wielu mężczyzn. Jest jednak pozytywna informacja, że można dążyć do jej wyrównania po przez regularne wzbogacanie diety o pokarmy i suplementy diety zawierających duże ilości androgenów, witamin i innych związków pobudzających biosyntezę androgenów. Już po pierwszych dwóch tygodniach do wprowadzenia zmian można zauważyć pozytywne skutki i pożądane zmiany stosunku androgenów do estrogenów oraz ilości wolnego testosteronu. Jak wiadomo zaburzenia poziomu testosteronu zaburzają wiele funkcji na którym zależy mężczyźnie. Od pewności siebie po sprawność seksualną. Można oczywiście stosować doraźne środki farmakologiczne działające bardzo szybko, ale tylko na krótki czas i są kłopotliwe w stosowaniu. Wymagają planowania i braku spontaniczności w działaniu. Naturalne wspomaganie produkcji testosteronu i regulowanie jego poziomu przy pomocy suplementów i diety pozwala na dojście do satysfakcjonującego męskiego życia. Dodatkowo zmiana nawyków i nasycenie organizmu niezbędnymi witaminami , substancjami zapewnia lepszą witalność i zdrowie całego organizmu.
Oto niezawodny zestaw, którego stosowanie powinno podnieść stężenie testosteronu w organizmie i wywołać odczuwalne i pozytywne zmiany na poziomie energii i ogólnym samopoczuciu.
- PROGRAM NATURALNEJ HORMONALNEJ TERAPII ZASTĘPCZEJ – ANDROPAUZA
Nalewka z pyłku sosnowego:1,5ml (3/8 łyżeczki) trzy razy dziennie – dostępna TUTAJ
Korzeń pokrzywy zwyczajnej: 1200 mg dziennie – dostępny TUTAJ
Buzdyganek ziemny: 500 mg trzy razy dziennie – dostępny TUTAJ
Żeń-Szeń azjatycki – nalewka: ¼ łyżeczki dziennie – dostępny TUTAJ
Żeń-Szeń tienchi – nalewska: 1/3 łyżeczki dziennie
Żeń-Szeń syberyjski (eleutrero) – nalewka: 1 łyżeczka dziennie dwa razy dziennie – dostępny TUTAJ