L-arginina

Jest aminokwasem endogennym czyli takim który jest samodzielnie syntetyzowany przez organizm, Jednak jak wykazały badania wraz z wiekiem jej poziom może spadać i nie jest ona syntetyzowana przez organizm tak wydajnie.  Jej niedobory są przyczyna zaburzeń takich jak spadek odporności, zaburzenia erekcji, trudno gojące się rany czy wypadanie włosów. Jest ona fizjologicznym prekursorem tlenku azotu, związku którego organizm potrzebuje do wywołania erekcji. Reakcja przekształcania argininy w tlenek azotu zachodzi w nerwach penisa  w momencie pobudzenia seksualnego, po czym jej produkty wnika do mięśni gładkich tworzących ciała jamiste, powodując gwałtowny wzrost ich objętości co wywołuje wzwód. Mechanizm jest dość prosty im silniejsze pobudzenie tym szybciej zachodzi konwersja argininy to tlenku azotu. Jeżeli występują braki w tym aminokwasie nie ma substratu do produkcji co powoduje słabszą erekcję lub jej brak. Suplementowanie argininy poprawia nie tylko zdolność do osiągania ewekcji ale również wydłuża jej trwania. Badania wskazują również na skuteczność suplementacji w przypadku niepłodności. Jedno z nich wskazuje, że już po dwóch dniach kuracji liczba plemników wzrosła dwukrotnie w innym istotna poprawa dotyczyła 74% badanych

Sugerowane dawkowanie:

500-1000 mg do trzech razy dziennie

Niektóre badania wskazują żeby 45 min przed stosunkiem zażywać 6-8 g inne badania pokazują ze wystarczającą dawką jest już 1,5- 3 g suplementu.

Suplement stosowany codziennie działa długofalowo.

Suplementy zawierające L-argininę:

L-arginina 90 porcji – dostępna TUTAJ

Działanie niepożądane/ przeciwwskazania: nie należy stosować przy nawracających rzutach opryszczki zwykłej lub półpaśca. Arginina może wpływać na stężenie glukozy we krwi w związku z tym diabetycy powinni stosować ją wyłącznie pod kontrolą lekarską.