NALEWKI

Stosując naturalne terapie przy użyciu ziół czy roślin warto rozpatrzeć możliwość wykonania z nich nalewek na bazie alkoholu. Mają one bardziej intensywne działania po przez koncentrację składników i substancji czynnych uzyskiwanych w procesie ich maceracji. Nalewki można zakupić już formie gotowej lub przygotować je samemu przy użyciu dobrej jakości składników zielarskich. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednio rozcieńczony spirytus rektyfikowany o stężeniu 95%.
Nalewki należy przygotowywać według określonych receptur i spożywać według ścisłego dawkowania. Ponieważ stężenie substancji czynnych w takiej nalewce jest bardzo wysokie nie można ich stosować jako trunek umilający nam wieczór.

 Dostępne gotowe nalewki, które są polecane dla mężczyzn:

 • Nalewka z pyłku sosnowego w stężeniu 1:5 -> dostępna TUTAJ
  Nalewka z pyłku sosnowego – pyłek pochodzi z kwiatów męskich sosny masońskiej Pinus massoniana. Stężenie nalewki 1:5 ( przygotowana z 20 g pyłku sosnowego na 100 ml alkoholu 70%). Wyprodukowana w Niemczech. Jest to bardzo silny booster testosteronu, podnosi i reguluje jego poziom, polecana w trakcie andropauzy oraz mężczyznom z obniżonym poziomem testosteronu. Nalewka korzystnie wpływa na poziom energii i witalności. Więcej na temat pyłku sosnowego i jego właściwości przeczytasz tutaj
  Sugerowany sposób spożycia:
  30 kropli = 1,5 ml =3/8 łyżeczki –  3 razy dziennie – trzymając ją przez minutę w ustach a następnie połykając
 • Nalewka żeń-szenia syberyjskiego w stężeniu 1:5
 • Nalewka żeń-szenia syberyjskiego w stężeniu 2:1

Jak przygotować odpowiednie stężenie alkoholu do wykonania nalewki?

Poniższa tabela przedstawia zasadę rozcieńczania spirytusu rektyfikowanego o stężeniu 95%

Do rozcieńczania należy używać dobrej niskozmineralizowanej wody mineralnej lub źródlanej, lub przegotowanej i wystudzonej wody z sieci.

Należy pamiętać, że podczas rozcieńczania dochodzi do zjawiska kontrakcji czyli zmniejszenia objętości płynów poprzez łączenie się ze sobą cząsteczek obydwu substancji. Ta różnica w objętości została również przedstawiona w poniższej tabeli.

Mając już odpowiednio przygotowaną bazę płyną wybierz odpowiedni produkt do maceracji, polecamy poniższe:

 • Pyłek sosnowy z kwiatostanów męskich – ma już zmiażdżone płony komórkowe, dzięki temu składniki aktywne będą łatwiej dostępne. Nadaje się do spożycia bezpośredniego oraz do wykonywania maceratu/nalewki. -> TUTAJ

Nalewkę o stężeniu 1:5 wykonujemy z 1 części produktu roślinnego i 5 części alkoholu o mocy 60-70% (np. 20g pyłku sosnowego na 100 ml alkoholu)
Pożądane ilości mieszamy najlepiej w ciemnym słoju i pozostawiamy na 14 dni w ciemnym miejscu, codziennie wstrząsamy. Po tym czasie przecedzamy przez gęstą gazę i gotową nalewkę przechowujemy w ciemnych chłodnym miejscu.
Sugerowany sposób spożycia:
30 kropli = 1,5 ml =3/8 łyżeczki –  3 razy dziennie – trzymając ją przez minutę w ustach a następnie połykając

Nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia.

 • Żeń-szeń syberyjski 
 • Żeń- szeń koreański 
 • Korzeń pokrzywy