Miłorząb japoński – Gingko biloba
Ginkgo Biloba inaczej miłorząb japoński jest uważany za najstarszą z roślin. Roślina jest bardzo często wykorzystywana w medycynie chińskiej. Ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze organizmu. Pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego i funkcji pamięci po przez lepsze ukrwienie mózgu i zwiększenie jego reaktywności. Roślina jest bogata w przeciwutleniacze chroni integralność komórkową; rozszerza naczynia krwionośne, odpręża i ma działanie przeciwzapalne. Liczne bardzo szczegółowe badania wykazały jego dobroczynny wpływ na krążenie mózgowe, obwodowe oraz wieńcowe jak również w obrębie miednicy mniejszej i kończyn dolnych; czyli obszarach , które są najbardziej zagrożone miażdżycą. Liczne próby kliniczne z udziałem miłorzębu japońskiego zniosły zaburzenia erekcji u 50-75% mężczyzn, potwierdzono również fakt, ze główną przyczyna tych zaburzeń mogą być właśnie zmiany miażdżycowe. Intersujące wyniki pokazuje badanie gdzie sześćdziesięciu mężczyznom niereagującym na wstrzyknięcia papaweryny (klasyczny lek na impotencję) podawano suplementy miłorzębu w dawce 60 mg dziennie przez 12-18 miesięcy. Po około 6-8 miesięcy leczenia u wszystkich uczestników stwierdzono wyraźną poprawę przepływu krwi przez tętnice prącia, a połowa z nich odzyskała zdolność do normalnych erekcji. W innym badaniu podczas stosowania znacznie wyższych dawek – 80mg trzy razy dziennie- zaburzenia erekcji z przyczyn naczyniowych ustąpiły całkowicie u wszystkich mężczyzn reagujących na papawerynę i u blisko dwóch trzecich nie reagujących na lek.
Miłorząb wykazuje również działanie przy leczeniu zaburzeń erekcji z powodów innych niż krążeniowe np. po zastosowaniu leków.
Działanie ujawnia się przy dłuższym stosowaniu ale jest też najtrwalsze w przeciwieństwie to doraźnie stosowanych roślin np. Muira Puama czy Budzynek naziemny.
Sugerowane dawki: Najlepsze preparaty powinny zawierać co najmniej 24% ginkofawonoglikozydów dawka to: 60-240 mg dziennie – pierwsze oznaki poprawy po około 2 miesiącach, ale pełna poprawa wymaga zazwyczaj 18 miesięcznego stosowania. Jak wykazują badania dobrze jest łączyć kurację miłorzębem z L-argininą i magnezem.
Interakcje z ziołami/lekami: miłorząb wchodzi w dość liczne interakcje. Nie należy go przyjmować z lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, aspiryna), moczopędnymi (tiazydy), przeciwdepresyjnymi (trazodonem). Należy odstawić przyjmowanie miłorzębu na tydzień przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.
Suplementy zawierające Ginkgo Biloba:
- Ginkgo Biloba 60 mg wyciągu 24% glikozydów – dostępny TUTAJ