Witamina B complex

Witamina B complex to tak naprawdę złożony preparat zawierający zestaw witamin z grupy B oraz składniki dodatkowe. Najczęstszy jego skład to:

Tiamina (B1) (Monoazotan tiaminy)  50 m
Ryboflawina (B2) 50 mg
Niacyna (B3) (Amid kwasu nikotynowego) 50 mg
Witamina B6 (Chlorowodorek pirydoksyny) 50 mg
Kwas foliowy (Kwas pteroilomonoglutaminowy) 400 µg
Witamina B12 (Cyjanokobalamina) 50 µg
Biotyna (D-biotyna) 50 µg
Kwas pantotenowy (D-pantotenian wapnia) 50 mg
PABA (Kwas p-aminobenzoesowy) 50 mg
Inozytol 50 mg
Cholina (Dwuwinian choliny) 50 mg

Oczywiście zawartość poszczególnych składników może się różnić dlatego warto uważnie czytać skład. Wiele witamin z grupy B ma wpływ na spermatogenezę i funkcje seksualne. Chociażby z tego względu, ze witaminy tej grupy są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przekazywanie bodźców. Dodatkowo niedobór witaminy B12 u mężczyzn prowadzi do obniżenia ruchliwości plemników. Wyniki badań wskazują, że poprawa w ruchliwości i ilości plemników następowała przy dawkach od 1mcg do 6mcg witamy B12 dziennie. Niacyna (witamina PP) powoduje wzrost przepływu krwi w naczyniach narządów płciowych, co przyczynia się do wzrostu libido jak również zintensyfikowania doznań. Witamina B5 pobudza produkcję DHEA w nadnerczach. Cholina jest prekursorem acetylocholiny czyli najważniejszego neuroprzekaźnika w układzie nerwowym. Badania wykazały także, ze cholina wykazuje zwiększenie wrażliwości seksualnej oraz wydolności. Przy przyjmowaniu witaminy B comlex można dodatkowo suplementować witaminę B12 w ilości od 1 mcg do 6 mcg.

Naturalnie witamina B12 występuje w dużych ilościach w wodorostach morskich jak Spirulina czy Chlorella, występujących również jako suplementy diety.

Suplementy B complex: