Wokół stosowania kwasów Omega 3 w przypadku zapalenia prostaty krążą mity, że mogą przyczyniać się do rozrostu gruczołu krokowego i powodować poważniejsze skutki. Jednak jak wykazują badania kwasy Omega 3 hamują wzrost komórek prostaty.
Naukowcy z uniwersytetu Kalifornijskiego w 2009 r. opublikowali wyniki badań, które wykazują że spożywanie kwasów Omega 3 na korzystny wpływ na funkcjonowanie prostaty. Badania rozpatrywały dietę 466 pacjentów z zaawansowanym nowotworem prostaty oraz 478 zdrowych mężczyzn. Wyniki wskazały, że spośród badanych spożywających tłuste ryby co najmniej trzy razy w tygodniu ryzyko zapadalności na ten nowotwór spadło o 36% w porównaniu do grupy, której dieta byłą uboga w tłuste ryby.
Badania przeprowadzone w Szwecji w 2007 r. ujawniły z kolei, że spożywanie tłustych ryb, a tym samym kwasów tłuszczowych omega-3 redukuje ryzyko wystąpienia raka prostaty u mężczyzn aż o 43%. Warunkiem jest spożywanie ich przynajmniej raz w tygodniu.
Inne badanie przeprowadzono na uniwersytecie w Bostonie w USA na próbie 20167 mężczyzn. U pacjentów, u których stwierdzono raka prostaty (2161) i którzy swoją dietę wzbogacili o tłuste ryby przynajmniej 5 razy na tydzień, ryzyko śmierci z powodu jednostki chorobowej zostało zredukowane aż o 48% w porównaniu z pacjentami, którzy jedli tłuste ryby mniej niż raz w tygodniu.
Tłuste ryby są bogate w kwasy Omega 3 w związku z czym badania jednoznacznie pokazują, że suplementacja kwasami Omega 3 jest wskazana w przypadku niskiego spożyci ich w codziennej diecie. Rekomendowane jest włącznie do diety ryb takich jak: makrela, tuńczyk, sardynki, łosoś czy dorsz. Należy wybierać ryby z naturalnych połowów nie z hodowli.
Suplementy zawierające kwasy Omega 3:
Omega 3, 1200 mg 100 kapsułek – dostępne TUTAJ